YAPISAL AHŞAP ÜRETİCİSİ “NASWOOD”

Naslam , “Fingerjoint- Laminasyon” teknikleri ile 3,3 metre yükseklikte ve 45 metre uzunluğa kadar yekpare olarak yapısal ahşaplar üretmektedir.

Ahşap laminesi; daha büyük ahşaplar elde etmek için, bağımsız ahşap tabakaların (lamel), özel endüstriyel tekniklerle tutkallanıp preslenerek birleştirilmesi işlemidir. Laminasyon tekniği uygulanarak üretilmiş lamine ahşapların kalitesi masif ağaç malzemeden çok daha üstündür.

“Ahşap lamine elemanlar kullanılan kat kalınlıklarına göre farklı şekilde adlandırılmaktadırlar. Yapı  sektöründe kullanılan büyük boyutlu lamine ahşabın (kiriş, kolon, kemer vb.) üretiminde 20 mm ile 45 mm arasındaki kalınlıklarda masif ağaç malzeme kullanılmakta ve bu özelliklerdeki lamine ağaç malzeme “GLULAM” (Glued Laminated Timber) olarak  adlandırılmaktadır.

Ahşap lameller, fingerjoint adı verilen özel boy ekleme yöntemiyle istenilen boylarda üretilir ve laminasyon tekniğiyle birleştirilir. Finger joint işlemi; kusurlarından arındırılmış ahşaplarda konik dişler açıldıktan sonra tutkallanarak uç uca birleştirilip, preslenmesi yolu ile gerçekleştirilen boy ekleme işlemidir. Boy uzatmak için ahşapların birleştirilmesinde kullanılabilecek en doğru yöntemdir. Bu işlem sonrasında ahşap aynı zamanda daha rijit bir yapıya da kavuşmaktadır. Küçük ahşapları dev yapı malzemesine evrindiren bu işlem, sonuçlarıyla mimari harikalar yaratmaya imkan veren en estetik ve en sağlam yapısal ahşabı sunmaktadır.

Üretilen lamine m3

50000+

Yapılan Proje Sayısı

900+
  • Naswood, “Fingerjoint- Laminasyon” teknikleri ile 3,3 metre yükseklikte ve 45 metre uzunluğa kadar yekpare olarak yapısal ahşaplar üretmektedir.
  • Ahşap laminesi; daha büyük ahşaplar elde etmek için, bağımsız ahşap tabakaların (lamel), özel endüstriyel tekniklerle tutkallanıp preslenerek birleştirilmesi işlemidir. Laminasyon tekniği uygulanarak üretilmiş lamine ahşapların kalitesi masif ağaç malzemeden çok daha üstündür.
  • Taşıyıcı özelliği ve mekanik direnci çok yüksektir. Grubumuzun lamine ahşap üreticisi olan Naslam; kiriş,kolon,makas,kemer ve bunlar gibi birçok farklı formdaki yapısal ahşap elemanlarını, isteğe göre özel olarak üretebilmektedir.
  • Yapı sektöründe her geçen gün daha yaygın kullanım alanı bulan lamine ağaç malzeme,odun lamellerin özellikle lifleri birbirine paralel olarak yapıştırılmasıyla elde edilen yapı elemanı olarak tanımlanmaktadır Bu teknolojide ladin ve çam ağaç türleri kullanılmaktadır.“Ahşap lamine elemanlar kullanılan kat kalınlıklarına göre farklı şekilde adlandırılmaktadırlar.Yapı sektöründe kullanılan büyük boyutlu lamine ahşabın(kiriş, kolon, kemer vb.) üretiminde 20 mm ile 45 mm arasındaki kalınlıklarda masif ağaç malzeme kullanılmakta ve bu özelliklerdeki lamine ağaç malzeme “GLULAM” (Glued Laminated Timber) olarak adlandırılmaktadır.

LAMİNE KİRİŞ

 Lamine ahşap taşıyıcı yapı sistemleri için üretilen bir yapı ürünüdür.Düz ve eğrisel formlarda üretilmektedir. Lamine ahşapların özellikle ağır yüklerin ve büyük açıklıkların bulunduğu ölçüsel sabitliğe ve estetik görünüşe önem veren yapılar için çok uygundur. Lamine ahşaba taşıyıcı statik ölçüsünden ek olarak yangın payı eklendiğinde, diğer malzemelere göre yangın dayanımı mükemmeldir.

Lamine kiriş ve kolonlar yoğun ve homojen yapısından dolayı eşit biçimde kömürleşir ve yangının içe doğru yayılmasını geciktiren bir koruyucu tabaka oluşturur. Diğer yapı malzemelerine göre konstrüksiyonun çöküşü birdenbire değilde yavaşça gerçekleşir.

Lamine edilmiş ahşap yapı, beton ve çelik malzemeye oranla özgül ağırlığının hafif olması ve mekanik direnci nedeniyle depremde oluşan kuvvetler önemli oranda azaltılabilmektedir.

Finger joint işlemi; kusurlarından arındırılmış ahşaplarda konik dişler açıldıktan sonra tutkallanarak uç uca birleştirilip, preslenmesi yolu ile gerçekleştirilen boy ekleme işlemidir. Boy uzatmak için ahşapların birleştirilmesinde kullanılabilecek en doğru yöntemdir. Bu işlem sonrasında ahşap aynı zamanda daha rijit bir yapıya da kavuşmaktadır. Küçük ahşapları dev yapı malzemesine evrindiren bu işlem, sonuçlarıyla mimari harikalar yaratmaya imkan veren en estetik ve en sağlam yapısal ahşabı sunmaktadır.

NASLAM PROJELERİMİZ