TESCİLLİ THERMOWOOD® ÜRETİCİSİ “NASWOOD”

Nasthermowood. üretimlerini, bağımsız kalite kontrol sistemiyle prosedür ve orjinal tekniklere uygun olarak gerçekleştirmektedir. Naswood, dünyada Thermowood üretim belgesine sahip 15 kuruluştan biridir. Işıl işlem görmüş her ürün Thermowood® değildir.

üretilen thermowood m³

15000+

Thermowood üretim tesisimiz Muğla ili Ula ilçesinde bulunan 15.000 m² üzerine kurulu 9.500 m² kapalı alana sahip fabrikamızda yer almaktadır.

Thermowood işlemi, üstün özellikli ahşaplar yaratmak için uygulanan özel bir işlemdir. Buhar ve ısıl yöntemlerle ahşabı modifiye ederek, doğal ve kusursuz özellikler kazandırır. Ahşapla uğraşan insanlar, uzun yıllardır ahşabın özelliklerini iyileştirmek için araştırma-geliştirme çalışmaları yürütmüşlerdir.

1990’lu yıllarda son olarak Finlandiya’lı bilim insanları günümüzün en mükemmel modifiye ahşap ürünlerini sunan Thermowood® yöntemini geliştirmişlerdir. Thermowood ürünleri, ısılı işlemler kullanılarak geçirdiği doğal değişim süreci sonunda üstün özelliklere kavuşmaktadır. Normal ahşaba oranla çok daha stabil, çürümeye ve hava koşullarına karşı çok daha dayanıklı ahşapların yaratılmasını sağlar.

Ahşapların daha uzun bir ömre sahip olması ile birlikte kimyasal kullanılmadan doğal yöntemlerle üretildiğinden, insan hayatı için çok sağlıklıdır. İşlem sırasında içeriğindeki glikoz, reçine ve sitrik asit boşaltılmış olduğundan biyolojik dayanımı çok yüksektir. Thermowood yöntemi; dönme, uzama, kısalma (çalışma) gibi fiziksel değişim faktörlerini minimize ederek, ahşapların boyutsal kararlık göstermesini sağlamaktadır.

Formülize edilmiş kontrollü işlemler sayesinde, parça boyunca renk tutarlılığı sunmaktadır. Uygulanan ısıl işlemle hafiflemiş olan ürün; cephe uygulamalarında yapıya bindirdiği yükü azaltmakta, termal iletimi düşürüldüğünden güçlü ısı yalıtımı sağlamaktadır.

Thermowood® işlemi ancak “Uluslararası Thermowood Birliği” üreticileri tarafından uygulanabilmekte ve sadece bu kuruluşlar Thermowood® ticari markasını kullanabilmektedir.

NASTHERMOWOOD ÜRETİM SÜRECİ

ThermoWood metodunun lisansı Uluslararası ThermoWood Birliği‘nin üyelerine aittir.

ThermoWood işlemi üç ana safhada gerçekleşir

1.Safha:

Kurutma

Isı ve su buharı kullanılarak fırın sıcaklığı hızlı bir şekilde 100C ye çıkarılır. Sonra, ısı durmadan 130C ye yükseltilir, bu süre içerisinde yüksek ısıda kurutma işlemi gerçekleştirilir ve ağaçtaki nem neredeyse sıfır seviyesine indirilir.

2.Safha:

Yüksek Isıl İşlem

1.Safha kurutma işleminden sonra, fırının içindeki sıcaklık 185C ila 212C‘ye çıkarılır. Hedef sıcaklığa ulaşıldığında, son kullanım uygulamasına göre sıcaklık 2–3 saat boyunca sabit tutulur.

3.Safha:

Soğutma ve kondisyonlama (Uygun duruma getirme)

Son aşmada su spreyi sistemleri kullanılarak ısı düşürülür; ısı 80-90ºC‘yeulaştığında, ahşap nem oranı%4-7 arası kullanılabilir bir seviyeye getirmek üzere yeniden nemlendirme işlemi gerçekleştirilir.

Thermo S

  • Thermo S ürünler için Thermowood® işlemi 185-190°C’de yapılır. NasThermowood, “Thermo S” ürünlerinin yapı bileşeni, kuru şartlarda duvar ve tavan paneli, mobilya, kapı ve pencere bileşeni, sauna ürünleri, yer döşemesi, kaplama ve panjurlarda kullanılmasını tavsiye etmektedir.

 

Thermo D

  • Thermo D ürünler için Thermowood® işlemi 205-220°C’de yapılır. NasThermowood, “Thermo D” ürünlerinin dış cephe duvar ve yer kaplamaları, dış doğrama, panjur, ses engeli, sauna/banyo mobilyası, bahçe mobilyası ve diğer dış ortam yapı ihtiyaçlarında kullanılmasını tavsiye etmektedir.
  • Ahşap boyutsal özellikleri en iyi şekilde korunur.
  • Thermowood işlemi sonrası ahşabın rengi doğal haline en yakın şekilde korunur.
  • Thermowood işlemi çevre dostu ve sağlıklı bir prosestir.
  • Thermowood ahşap, ısıl işlem görmemiş ahşaplardan daha kullanışlı ve uzun ömürlüdür.
  • Thermowood zorlayıcı hava şartlarına dayanıklı ve dış cephe uygulamalarına uygun bir malzemedir.
  • Thermowood normal ahşaba göre daha fazla ses ve ısı yalıtımı sağlar.

NASTHERMOWOOD

Thermowood® üretimi gerçekleştirebilmek için Uluslararası Thermowood Birliği’nin resmi üreticisi olma zorunluluğu ile birlikte, üretim için gerekli olan güçlü altyapı ve teknolojiye de sahip olunması gerekmektedir. Birliğin resmi üreticisi olan Naswood, ısıl işlemli ahşap üretimlerini NasThermowood markası ile sürdürmektedir. Thermowood® üretimlerini grubun 15.000m² üzerinde 10.000m² kapalı alanı olan Muğla fabrikasında gerçekleştirmektedir. Bağımsız kalite kontrol sistemiyle de denetlenen NasThermowood, prosedürlere ve orjinal tekniklere uygun olarak Thermowood® ürünler sunmaktadır. Güçlü yatırımları ve teknolojisi ile sektörün lider kuruluşu haline gelmiştir. Thermowood® işlemler bütününde formülizasyon ve sürdürülebilir kalite büyük önem arz etmektedir. Bu bilinçle Naswood, insan kaynakları yönetimi ve kalite yönetimi politikasını uluslararası standartlarda yürütmekte, düzenli eğitim ve workshoplar düzenlemektedir.